دِرَو قلبی برای آجاکو

دِرَو قلبی برای آجاکو

روستای دِرَو در استان اردبیل ، شهرستان خلخال، بخش شاهرود قرار دارد.این روستا در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلورو ارتفاع آن از سطح دریا 1590 متر می‌باشد.


حدود 2000 سال پیش یکی از حاکمان هخامنشیان به نام پادشاه آمیفتریون این روستا رو کشف کرد. آن‌ها به شیوه‌های جدید دامداری و دامپروری می‌کردند و خانه‌های محکم‌تری در کوتاه‌‌ترین زمان می‌ساختند. پادشاه از هوش و نبوغ آنها استفاده کردو   از آن‌ها برای ساختن صدها خانه‌ پایدار و محکم بهره برد و برای قدردانی از آن‌ها اسم این روستا را دِرَو گذاشت که در زبان رومی به معنای فرز و چابک می‌باشد.

زبان اين روستا، همانند زبان مردم غالب شاهرود، تاتي است كه به گفتۀ محققين، ادامۀ آذري (زبان قديم آذربايجان) يا همانند آن است و با تالشی شباهت‌های بسياری دارد.
روستای درو دارای آثار تاریخی با قدمت بالای 150 سال است از جمله حمام قدیمی درو که توسط محمد تقی خان معروف به بخان ساخته شده است. که متاسفانه هم اکنون در آستانه تخریب قرار گرفته و جز سنگ و کلوخ چیزی از آن باقی نمانده درصورتی که می‌توانست در صورت حفظ شدن به عنوان یکی از آثار فاخر تاریخی پذیرای گردشگران استان اردبیل باشد.
یکی از دیگر آثارمعروف این روستا ، امامزاده سید حمزه درو (منتسب به نوادگان امام موسی کاظم (ع) ) است که در کنار رودخانه شاهرود واقع شده است و مردم محل برای این امامزاده خیلی ارزش قائل هستند.

عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد.

برگرفته از سایت های : ویکی پدیا و سی ایران ، دروجان و با همکاری جناب دکتر جهان سبزعلی پور

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها