۷ غذای غنی از کلسیم برای گیاهخواران

۷ غذای غنی از کلسیم برای گیاهخواران

به خوبی برای همه شناخته شده است که کلسیم برای ساخت استخوان‌ها و سلامت آنها ضروری است. این ماده معدنی همچنین برای انقباض عضلات، تنظیم فشار خون، انتقال عصب و لخته شدن خون مهم است. طبق مطالعات موسسه ملی بهداشت در ایالات متحده، بیشتر بزرگسالان ۱۹ تا ۵۰ ساله روزانه به ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. شیر، پنیر و ماست بهترین منابع کلسیم هستند، اما بسیاری از محصولات غیر‌لبنی دیگر نیز وجود دارند که سرشار از کلسیم هستند.

در اینجا به چند ماده‌ی غذایی غنی از کلسیم غیر لبنی اشاره می‌کنیم :

  1. شیر سویا :

دانه‌های سویا به طور طبیعی سرشار از کلسیم هستند. یک فنجان شیر سویای غنی شده حاوی همان مقدار کلسیم یک فنجان شیر گاو است. شیر سویا غیر از کلسیم، سرشار از ویتامین D است.

  1. انجیر خشک شده :

انجیر خشک شده سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است که به رفع یبوست کمک کرده و شما را برای مدت زمان طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. انجیر نه تنها مقوی است بلکه هوس شما برای مواد قندی را برآورده می‌کند. هشت انجیر خشک ۲۴۱ میلی گرم کلسیم بدنتان را تأمین می‌کند.

  1. بادام‌ درختی :

آجیل‌ها مملو از کلسیم هستند، اما بادام به ویژه سرشار از کلسیم است. بادام یک میان وعده مفید است و منبع خوبی از ویتامین E، مس ، منیزیم است. یک فنجان بادام کامل حاوی ۳۷۸ میلی گرم کلسیم است.

  1. دانه‌های چیا :

دانه‌های چیا سرشار از کلسیم است که برای سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها مفید است. این به متابولیسم کلسیم، فسفر و منیزیم کمک می کند. دانه های چیا را به اسموتی های خود اضافه کنید یا آنها را در بلغور جو دوسر خود مخلوط کنید ، روش های مختلفی برای داشتن دانه های چیا وجود دارد. دو قاشق غذاخوری از دانه های چیا ، ۱۷۹ میلی گرم کلسیم تأمین می کند.

  1. دانه‌های آفتابگردان :

دانه‌های آفتابگردان به غیر از کلسیم، دارای منیزیم هستند که اثرات کلسیم را در بدن متعادل می‌کند و سلامت ماهیچه‌ها را تنظیم می‌کند. دانه‌های آفتابگردان همچنین حاوی ویتامین E و مس هستند. یک فنجان دانه آفتابگردان حاوی ۱۰۹ میلی گرم کلسیم است.

  1. کلم بروکلی :

کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین K و C است و همچنین پتاسیم، فیبر را تأمین می‌کند. این سبزیجات سبز به دلیل مقادیر بالای کلسیم شهرت دارد.۱۰۰گرم کلم بروکلی منجمد ۴۷  میلی گرم کلسیم دارد.